Zima i lato z rekuperacją
Sprawne działanie wielu systemów bywa uzależnione od pory roku, jednakże w przypadku rekuperacji każda pora roku to czas, w którym zawsze można cieszyć się płynną wymianą powietrza w pomieszczeniach i równoczesnym odzyskiem energii, bez względu na panujące warunki atmosferyczne.
Zmieniające się pory roku istotnie wpływają na temperaturę i jakość powietrza cyrkulującego w pomieszczeniach, jak również mogą powodować straty energetyczne. System rekuperacji dopasowuje się do panujących warunków atmosferycznych w danej porze roku. Oznacza to w praktyce, że dostarczane do budynku powietrze może być zarówno ogrzewane jak i schładzane. Rekuperacja wykorzystuje w tym celu wymiennik ciepła. System pobiera świeże powietrze z zewnątrz budynku mieszkalnego – poprzez czerpnię zlokalizowaną na elewacji bądź w podbitce dachowej. Pobrane powietrze jest następnie kierowane do centrali wentylacyjnej i odpowiednio podgrzane (lub ochłodzone) dostarczane jest do pomieszczeń w domu. Zużyte powietrze, przechodząc swobodnie przez wymiennik ciepła, wydostaje się na zewnątrz budynku. Rekuperacja powietrza działa przez cały rok, co czyni ten system znacznie efektywniejszym niż popularna niegdyś wentylacja grawitacyjna, sprawdzająca się wyłącznie w porze zimowej, zaś zupełnie zawodząca w okresie występowania wysokich temperatur powietrza.
Zima i lato z rekuperacją – sprawne działanie systemu przez 365 dni w roku
Wielu właścicieli domów narzeka, że pomieszczenia bardzo szybko nagrzewają się jak również ulegają zawilgoceniu. W słabo wentylowanych domach latem panuje zaduch, a także bardzo wysoka temperatura. Z kolei w porze zimowej w efekcie całodobowego ogrzewania powietrze staje się zbyt suche. Powoduje to problemy zdrowotne lub pogorszenie samopoczucia. Zbyt szczelne okna czy izolacja termiczna budynku mogą przyczyniać się do rozwoju mikroorganizmów, w tym grzybów, pleśni czy bakterii, bytujących w wilgotnych pomieszczeniach.
Analizując korzyści płynące z posiadania takich rozwiązań, jak wentylacja mechaniczna z rekuperacją warto rozważyć je zarówno w odniesieniu do niekomfortowych upałów jak i do pór roku z niskimi temperaturami powietrza. Dzięki rekuperacji w każdym pomieszczeniu występuje optymalne stężenie tlenu, stała temperatura oraz odpowiedni poziom wilgotności. Zastosowanie takich rozwiązań, jak wentylacja mechaniczna z rekuperacją ogranicza koszty ogrzewania domu w porze zimowej i zapewnia utrzymanie odpowiedniej temperatury, bez względu na warunki panujące na zewnątrz.

Wentylacja mechaniczna z rekuperacją –
rozwiązanie sprawdzające się w każdych warunkach atmosferycznych
Jeśli właściciel domu pragnie cieszyć się ciepłem w zimie, oraz optymalną temperaturą powietrza latem, to bez zastosowania takich rozwiązań, jak system rekuperacji trudno to osiągnąć. Energooszczędny dom, w którym zamontowano wentylację mechaniczną z odzyskiem ciepła ogrzewa nawiewane powietrze tym ciepłem, które zostało odzyskane z powietrza odprowadzanego, podlegającego cyklicznej wymianie. Dzięki temu można stworzyć dom pasywny, który do ogrzewania pomieszczeń zużywa około 15 kWh/m². Porównując temperaturę, jaka występuje na czerpni i temperaturę nawiewu, można stwierdzić, iż jest to to samo powietrze, tylko bardzo skutecznie ochłodzone latem i ogrzane zimą. Latem pomiar temperatur systemu rekuperacji z wymiennikiem ciepła i z jednostką chłodzącą, przy temperaturze z czerpni w granicach 26,2°C i wyrzutni 46,7°C, wynosi 24°C wywiewu oraz 10,9°C nawiewu. Dla porównania, w okresie zimowym, wentylacja mechaniczna z rekuperacją i wymiennikiem przeciwprądowym daje następujące wartości: czerpnia – minus 11,5°C, wyrzutnia 1,4°C, wywiew 20,6°C oraz nawiew 17,0°C.
System rekuperacji zapewnia odpowiednie ogrzanie lub ochłodzenie powietrza przez 365 dni w roku, co powoduje, że w pomieszczeniach tworzy się przyjemny do życia mikroklimat, sprzyjający zdrowiu i dobremu samopoczuciu oraz niwelujący ryzyko zawilgocenia czy zagrzybienia budynku.