Rozwiązania oszczędzające energię w domu

Nie będę tutaj pisał o żarówkach tupu Led, ani nawet o klasach energetycznych sprzętu AGD. Postaram się napisać o nieco ciekawszych rozwiązaniach, które pozwolą wam na zmniejszenie kosztów eksploatacji waszego domu.

 

  1. Lodówka. Zadbajcie o to by drabinka na tylnej scianie waszej lodówki nie była zakurzona. Pozwoli to na swobodne odprowadzenie ciepła, co przełoży się na lepsze działanie agregatu. Pamiętajcie, że im lepsza cyrkulacja powietrza za lodówką tym lepsze jej chłodzenie, dlatego nie dosuwamy jej nigdy do ściany. Nie ustawiajcie również chłodzenia na maksimum. Zużycie prądu wzrasta nieproporcjonalnie do obniżanej temperatury.
  1. Pralka. Podepnijcie pralkę zarówno do ciepłej jak i zimnej wody poprzez 2 zawory – np kulowe. Napełnienie pralki możecie zrobić z ciepłej wody, gdyż pralka tą właśnie wodę podgrzewa do wyższej temperatury. Gdy pralka napełni sie zakręćcie wodę ciepłą i odkręćcie zimną. Płukanie zawsze wykonywane jest w zimnej wodzie, wiec zbędnym jest ją podgrzewać. Rozwiązanie sprawdza się, jeśli ogrzewacie wodę użytkową solarami, gazem, pompą ciepła czy węglem. Nie ma sensu robić tego jeśli grzejecie wodę elektrycznie, gdyż grzałka w bojlerze podgrzeje wodę w tej samej cenie co grzałka w pralce.
  1. Taryfa prądowa. Zmieńcie taryfę prądową z G11 na np G12W. Taryfa G12W w ciągu typowego tygodnia bez dodatkowych świąt ma 98 godzin w taniej stawce i 70 godzin w drogiej stawce. Niska taryfa to godziny od 13 do 15, od 22 do 6 rano w tygodniu i cała sobota i niedziela. Również wszystkie święta państwowe w taryfie G12W są całodobowo objęte niską taryfą prądową. Nawet użytkowanie prądu bez zwracania uwagi na godziny przynosi niewielkie korzyści. Jeśli jednak chcecie lepiej to zoptymalizować możecie w tanich godzinach:

– prać

– włączać zmywarkę

– piec chleb w wypiekaczu

– ładować telefony

– ładować wszystkie inne urządzenia bateryjne których używacie

– prasować

– gotować na płycie indukcyjnej.

– grzać wodę w bojlerze elektrycznym

– grzać dom  pompą ciepła lub innym ogrzewaniem elektrycznym

  1. Zmywarka. To urządzenie także możecie podpiąc do ciepłej wody. Sprawdźcie jaką maksymalną temperaturę możecie podać na zmywarkę. Odpowiedź znajdziecie w karcie technicznej lub u technika na infolinii. U mnie jest to 60 stopni celsjusa, a w instalacji nie mam więcej niż 50 stopni.
  1. Odzysk ciepła z wody szarej z kanalizacji. Wykonać to można instalując odzysk ciepła na odpływie kanalizacji z prysznica. W moim przypadku jest to dwuścienna rura ze stali nierdzewnej o długości 3m zainstalowana w suficie podwieszonym pokoju znajdującego się pod łazienką. Oczywiście każdy dom jest inny i rozwiązanie należy dobrać indywidualnie do konkretnego budynku.
  1. Rekuperacja w wentylacji mechanicznej. Rekuperator wentylacji mechanicznej pozwala na odzyskanie ponad 90% energii z wyrzucanego powietrza i ogrzania powietrza nadmuchiwanego. Wentylacje wyposażyć można dodatkowo w gruntowy wymiennik ciepła, co zaowocuje dodatkową energią na potrzeby ogrzania powietrza.
  1. Okna. W chłodnych miesiącach jesienno – zimowych zadbajcie o to by wasze okna na ekpozycji południowej nie były zasłonięte. Na naszej szerokości geograficznej na m2 pada około do 900W energii słonecznej. Jeśli odsłonicie okna część tej energii zagrzeje wasz dom.

PAAA