Nie będzie tu o żarówkach typu LED ani nawet o klasach energetycznych sprzętu AGD.  Będzie o nieco ciekawszych rozwiązaniach, które pozwolą Państwu na zmniejszenie kosztów eksploatacji Waszego domu.

Lodówka

Zadbajcie Państwo, by „drabinka” na tylnej ścianie Waszej lodówki nie była zakurzona. Pozwoli to na swobodne odprowadzenie ciepła, co przełoży się na lepsze działanie agregatu. Pamiętać należy, że im lepsza cyrkulacja powietrza za lodówką, tym lepsze jej chłodzenie, dlatego nie dosuwamy jej nigdy do ściany.
Nie należy ustawiać również chłodzenia na maksymalne chłodzenie. Zużycie prądu wzrasta nieproporcjonalnie do obniżanej temperatury.

Pralka

Trzeba podpiąć pralkę zarówno do ciepłej jak i zimnej wody poprzez 2 zawory – np. kulowe. Napełnianie pralki można zrobić z ciepłej wody, gdyż pralka tą właśnie wodę podgrzewa do wyższej temperatury. Gdy pralka napełni się, należy zakręcić wodę ciepłą i odkręcić zimną. Płukanie zawsze wykonywane jest w zimnej wodzie, wiec zbędne jest jej podgrzewanie. Rozwiązanie sprawdza się, jeśli ogrzewają Państwo wodę użytkową solarami, gazem, pompą ciepła czy węglem. Nie ma sensu robić tego jeśli woda ogrzewana jest elektrycznie, gdyż grzałka w bojlerze podgrzeje wodę w tej samej cenie co grzałka w pralce.

Taryfa prądowa

Należy zmienić taryfę prądową z G11 na np. G12W. Taryfa G12W w ciągu typowego tygodnia bez dodatkowych świąt ma 98 godzin w taniej stawce i 70 godzin w drogiej stawce. Niska taryfa to godziny od 13 do 15, od 22 do 6 rano w tygodniu i cała sobota i niedziela. Również wszystkie święta państwowe w taryfie G12W są całodobowo objęte niską taryfą prądową.
Nawet użytkowanie prądu bez zwracania uwagi na godziny przynosi niewielkie korzyści.
Ale jeśli chcemy to zoptymalizować, można w „tanich godzinach”:

    • prać
    • myć naczynia w zmywarce
    • piec chleb w wypiekaczu
    • ładować telefony
    • ładować wszystkie inne urządzenia bateryjne
    • prasować
    • gotować na płycie indukcyjnej
    • grzać wodę w bojlerze elektrycznym
    • grzać dom pompą ciepła lub innym rodzajem ogrzewania elektrycznego
Zmywarka

To urządzenie także można podpiąć do ciepłej wody. Należy sprawdzić, jaką maksymalną temperaturę można podać na zmywarkę. Odpowiedź znajduje się w karcie technicznej lub u technika na infolinii. Przykładowo może to być 60°C, a w instalacji możemy mieć nie więcej niż 50°C

Odzysk ciepła z tzw. „wody szarej” z kanalizacji

Wykonać to można instalując odzysk ciepła na odpływie kanalizacji z prysznica. Może to być np. dwuścienna rura ze stali nierdzewnej zainstalowana w suficie podwieszonym pokoju znajdującego sie pod łazienką. Oczywiście każdy dom jest inny i rozwiązanie należy dobrać indywidualnie do konkretnego budynku.

Rekuperacja w wentylacji mechanicznej

Rekuperator wentylacji mechanicznej pozwala na odzyskanie ponad 90% energii z wyrzucanego powietrza i ogrzania powietrza nadmuchiwanego. Wentylację wyposażyć można dodatkowo w gruntowy wymiennik ciepła, co zaowocuje dodatkową energią na potrzeby ogrzania powietrza.

Okna

W chłodnych miesiącach jesienno – zimowych zadbajcie Państwo, by Wasze okna na ekspozycji południowej nie były zasłonięte. Na naszej szerokości geograficznej na 1 m2 powierzchni pada w przybliżeniu do 900W energii słonecznej. Jeśli okna będą odsłonięte, część tej energii zagrzeje Państwa dom