Dlaczego warto zainwestować w wentylacje mechaniczną z odzyskiem ciepła popularnie zwaną rekuperacją

Odkąd zaczęliśmy w domach stosować szczelne plastikowe okna wymiana powietrza na zasadzie pionów wentylacyjnych po prostu zamarła. Co prawda możemy stosować mikro-uchył, różnego rodzaju nawiewniki w oknach lub wietrzyć dom regularnie, jednak są to rozwiązania mało komfortowe.  Powodują punktowe, bądź ogólne wychłodzenia domu i wpuszczają do domu wszystko co jest za oknem, czyli komary w lecie, smog w zimie , pyłki roślin na wiosnę.

Co więc zyskamy montując w naszym domu, bądź mieszkaniu system rekuperacji

Zyskamy z cała pewnością stałą i równomierną wymianę powietrza, która będzie czymś więcej niż wywietrzeniem domu. Będzie to efekt podobny do otwartego okna w ciepły wiosenny dzień, jednakże wolny od wszelkiej maści pyłków drzew i krzewów.
Zyskamy na pewno lepszej jakości powietrze co jest ważne w mieście takim jak Nowy Sącz, gdzie rok w rok w okresie zimowym mocno przekraczane są normy zapylenia. Alarm smogowy nie musi dotyczyć nas. Z dobrym systemem filtrów rekuperacja poradzi sobie z większą częścią zanieczyszczeń znajdujących sie w naszym powietrzu.
Kolejne korzyści jakie niesie za sobą wentylacja mechaniczna to oszczędność energii. Przyjmuje się, że do 35% ciepła może uciekać wraz z powietrzem poprzez system klasycznej wentylacji. Jeśli weźmiemy pod uwagę, że rekuperacja jest w stanie „ocalić” nawet 95% energii z tego powietrza to straty poprzez powietrze są tak naprawdę pomijalne. Idąc dalej tym tropem nawet źródło ogrzewania może być odrobinę słabsze tzn. także zazwyczaj tańsze.

Na jakim więc etapie budowy domu planować więc instalacje wentylacji mechanicznej

Najlepszym momentem jest oczywiście etap projektowania, gdyż wtedy optymalizujemy dom pod wentylację mechaniczną. Z reguły dla domów z zamieszkałym poddaszem jest możliwość wyposażenia się w rekuperacje aż do czasu wykonania wylewek w domu. W przypadku domów parterowych sytuacja jest nawet lepsza, ponieważ większość z nich da się wyposażyć w rekuperacje nawet po zamieszkaniu. Nie chciał bym jednak w tym miejscu jednoznacznie pisać, że coś sie da lub czegoś nie da się zrobić. Każdy temat jest indywidualny i do każdego domu i każdego klienta podchodzimy indywidualnie wsłuchując sie w jego potrzeby.

rozprowadzenie rur pe-flex 75mm z skrzynek rozdzielczych

Drogi kliencie więc jeśli budujesz dom w którym chcesz mieszkać z przyjemnością długie lata wyposaż go w wentylację mechaniczną z rekuperacją. Z pewnością będziesz zadowolony wybierając to rozwiązanie i naszą firmę, która specjalizuje się w tego typu nowoczesnych rozwiązaniach.