Rekuperacja czy klimatyzacja

Zastanawiając się nad tym zagadnieniem powinniśmy wiedzieć, jakiego efektu oczekujemy. Jeśli chcemy w domu cieszyć się nieustannie czystym świeżym powietrzem, to efekt ten uzyskamy montując w  domu wentylację mechaniczną opartą o rekuperator. Jeśli naszą intencją jest uzyskanie chłodu w domu, należałoby zastanowić się nad montażem klimatyzacji. Poniżej podstawowe funkcje obydwu systemów oraz ich różnice.

Wentylacja mechaniczna zwana często rekuperacją pozwala nam:

- wymieniać powietrze w domu ze zużytego na świeże poprzez system kanałów nawiewnych i wyciągowych
- filtrować nawiewane powietrze poprzez system filtrów zgrubnych i dokładnych, zabezpieczając nas przed smogiem i pyłkami drzew , krzewów i kwiatów na wiosnę
- odprowadzać nadmiar wilgoci zalegający w pomieszczeniach
- wspomagać ciąg kominowy kominka podczas jego rozpalania poprzez zwiększenie ciśnienia wewnątrz domu
- zabezpieczyć się przed nieprzyjemnymi zewnętrznymi zapachami dzięki zastosowaniu filtra węglowego
- schładzać i ogrzewać powietrze (w ograniczonym zakresie)

Ze względu na normy wokół jakich oscylują wymiany powietrza na godzinę dla wentylacji w domu nie możemy mówić o chłodzeniu wentylacją mechaniczną. Możemy pokusić się jedynie o wspomaganie klimatyzacji ochłodzonym powietrzem z wentylacji mechanicznej. Jednakże należy rozważyć zasadność ekonomiczną wyposażenia rekuperacji w system chłodzenia. Tanie i ekonomiczne systemy klimatyzacji w dzisiejszych czasach rozwiążą dla nas problem chłodzenia kompleksowo, punktowo lub ogólnie, nie komplikując przy tym instalacji wentylacji mechanicznej. Miejsca, w których instalowanie chłodzenia w systemach nawiewnych ma sens to duże obiekty jak markety, centra handlowe. Tam zasadność ekonomiczna i energetyczna jest dużo większa, gdyż ilość powietrza transportowana przez centralę wentylacyjną jest o wiele większa, liczona  w tysiącach metrów sześciennych na godzinę. Taka ilość powietrza jest już w stanie odprowadzić sensowną ilość ciepła.

Główne funkcje klimatyzacji to:

- chłodzenie powietrza w lecie
- ogrzewanie powietrza zimą
- osuszanie powietrza z nadmiernej ilości wilgoci

Jeśli chodzi o klimatyzację to jej system sprężarkowy pozwala na ogrzewanie pomieszczenia mniejszym nakładem energetycznym niż piecyk elektryczny, gdyż pobiera ona ciepło poprzez jednostkę zewnętrzną z powietrza. Energia zużywana w klimatyzatorze pobierana jest głównie przez sprężarkę oraz wentylatory nadmuchowe. W trybie chłodzenia klimatyzator pobiera ciepło poprzez jednostkę wewnętrzną i transportuje do jednostki zewnętrznej wychładzając w ten sposób pomieszczenie.