Zastanawiając się nad tym zagadnieniem musimy wiedzieć jakiego efektu oczekujemy.

Rekuperacja

Jeśli chcemy w domu cieszyć się nieustannie czystym świeżym powietrzem, to efekt ten uzyskamy montując w  domu wentylację mechaniczną opartą o rekuperator.

Klimatyzacja

Jeśli naszą intencją jest uzyskanie chłodu w domu powinniśmy sie zastanowić nad montażem klimatyzacji.

Postaram się teraz po krótce przedstawić podstawowe funkcje obydwu systemów oraz ich różnice:

węże wentylacyjne

Wentylacja mechaniczna zwana często rekuperacją pozwala nam:

– wymieniać powietrze w domu z zużytego na świeże poprzez system kanałów nawiewnych i wyciągowych
– filtrować nawiewane powietrze poprzez system filtrów zgrubnych i dokładnych zabezpieczając nas przed smogiem i pyłkami drzew , krzewów i kwiatów na wiosnę.
– odprowadzać nadmiar wilgoci zalegający w pomieszczeniach
– wspomagać ciąg kominowy kominka podczas jego rozpalania poprzez zwiększenie ciśnienia wewnątrz domu
– zabezpieczyć sie przed nieprzyjemnymi zewnętrznymi zapachami, dzięki zastosowaniu filtra węglowego
– schładzać i ogrzewać w ograniczonym zakresie powietrze.

Ze względu na normy wokół jakich oscylują wymiany  powietrza na godzinę dla wentylacji  w domu nie możemy mówić o chłodzeniu  wentylacją mechaniczną. Możemy pokusić się jedynie o wspomaganie klimatyzacji ochłodzonym powietrzem  z wentylacji mechanicznej.  Jednakże  należy rozważyć zasadność ekonomiczną wyposażenia  rekuperacji w system chłodzenia  .  Tanie i ekonomiczne systemy klimatyzacji w dzisiejszych czasach rozwiążą dla nas problem chłodzenia kompleksowo, punktowo lub ogólnie  nie komplikując przy tym instalacji wentylacji mechanicznej.  Miejsca, w których instalowanie chłodzenia w systemach nawiewnych ma sens to duże obiekty jak markety, centra handlowe. Tam zasadność ekonomiczna i energetyczna jest dużo większa, gdyż ilość powietrza transportowana przez centrale wentylacyjną jest o wiele większa, liczona  w tysiącach metrów na godzinę.  Taka ilość powietrza jest w stanie odprowadzić już sensowną ilość ciepła z powietrza.

Co do klimatyzacji to główne jej funkcje to:

– chłodzenie powietrza w lecie
– ogrzewanie powietrza zimą
– osuszanie powietrza z nadmiernej ilości wilgoci

Jeśli chodzi o klimatyzację to jej system sprężarkowy pozwala na ogrzewanie pomieszczenia mniejszym nakładem energetycznym niż piecyk elektryczny,  gdyż pobiera ona ciepło poprzez jednostkę zewnętrzną z  powietrza.  Zużywana energia w klimatyzatorze pobierana jest głównie przez sprężarkę oraz wentylatory nadmuchowe. W trybie chłodzenia  klimatyzator pobiera ciepło poprzez jednostkę wewnętrzna i transportuje do jednostki zewnętrznej wychładzając w ten sposób pomieszczenie.

Klimatyzacja w domu

Jesteś zainteresowany instalacją rekuperacji lub klimatyzacji u siebie w domu? Skontaktuj się w celu wyceny takiej realizacji.

Łukasz Pawłowski
Tel. 515 024 619