Część obecnych lub przyszłych użytkowników domów zastanawia się jakie są korzyści z posiadania wentylacji mechanicznej z rekuperacją. Nikogo nie dziwi już tak duże zainteresowanie tą tematyką, ponieważ system noszący angielską nazwę „recuperation – mechanical ventilation with heat recovery” stał się w Polsce bardzo popularny i ma wielu zwolenników.

Rekuperacja jest bardzo skutecznie działającym procesem odzyskiwania energii cieplnej pochodzącej z zanieczyszczonego powietrza. Dzięki systemowi wentylacji mechanicznej można nie tylko zmniejszyć wydatki poniesione na dogrzewanie wnętrza lokum w okresach niskich temperatur na zewnątrz lecz również dostarczyć do domu dużą ilość świeżego, czystego powietrza. Wiadomo, że w słabo wentylowanych lub niewentylowanych pomieszczeniach znajdują się duże ilości dwutlenku węgla jak również pary wodnej czy innych lotnych związków. Część z nich uznawana jest za potencjalnie szkodliwe dla zdrowia ludzkiego organizmu.

Korzyści z posiadania wentylacji mechanicznej z rekuperacją – skutecznie pozbądź się CO2 i zadbaj o stan swojego zdrowia

Wentylacja mechaniczna z rekuperacją staje się koniecznością, gdy posiadamy dom o bardzo szczelnych oknach lub gdy nie spełnia on obecnych wymogów budownictwa (np. z lat 70 i 80-tych XX wieku). Wentylacja mechaniczna zapewnia dostęp do świeżego, filtrowanego powietrza, a także skutecznie i sprawnie usuwa to zużyte, czyli zawierające wyżej wymienione związki chemiczne. Ponadto wentylacja w domu sprawia, że nie pojawia się ryzyko zawilgocenia pomieszczeń i namnażania się pleśni, grzybów czy chorobotwórczych bakterii i wirusów bytujących w słabo wentylowanych pomieszczeniach.

Usuwanie CO2 z pomieszczeń stało się koniecznością ponieważ jego nadmiar jest przyczyną zatruć organizmu, objawiających się bólami i zawrotami głowy, nudnościami, migreną, rozdrażnieniem, sennością a także chronicznym zmęczeniem. Przebywanie w niewentylowanych domach wpływa negatywnie na nasze ogólne samopoczucie oraz na nasz wygląd zewnętrzny. Wentylacja mechaniczna sprawia, że do wymiany powietrza dochodzi przez cały rok w każdym pomieszczeniu jakie znajduje się w danym budynku mieszkalnym. Dzięki temu można nieustannie cieszyć się świeżym powietrzem w całym domu.

Wentylacja i rekuperator – doskonałe połączenie

Zastosowanie wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła to wygodny i prosty sposób na obniżenie rachunków za ogrzewanie pomieszczeń. Dobrej jakości rekuperator jest urządzeniem o doskonałych parametrach technicznych, które pracuje bezawaryjnie. Wentylacja mechaniczna z rekuperacją działa na zasadzie ruchu powietrza powodowanego właśnie przez rekuperator, co umożliwia  kontrolowanie nawiewu i usuwania powietrza z pomieszczeń. Poza tym, następuje skuteczny odzysk energii cieplnej z nagrzanego, wilgotnego i nasyconego CO2 powietrza, które podlega oczyszczeniu. Osoba decydująca się na system rekuperacji nie tylko zatem cieszy się czystym powietrzem, ale maksymalnie wykorzystuje także to zanieczyszczone, z którego można odzyskać energię.

System wentylacji mechanicznej z rekuperacją nie jest chwilową modą – stał się bardzo popularny. Nasi zachodni sąsiedzi docenili korzyści wynikające z posiadania w domu wentylacji z odzyskiem ciepła, która pozwala im tworzyć domy energooszczędne oraz bezpieczne i komfortowe w użytkowaniu. Zastosowanie rekuperacji gwarantuje im:

  • brak zanieczyszczeń zewnętrznych (smogu, dymu z kominów),
  • monitorowanie ilości powietrza nawiewanego i wyciąganego,
  • szybki proces przewietrzania każdego pomieszczenia,
  • redukcję niepożądanych zapachów z kuchni i WC,
  • mniejszą ilość osadzającego się kurzu,
  • szybsze schnięcie prania i mokrych podłóg po ich umyciu,
  • dzięki dodatkowym funkcjom – chłodzenie lub dogrzewanie powietrza,
  • wzrost wartości i standardu budynku mieszkalnego.

W obecnych czasach stawia się głównie na budownictwo ekologiczne, w którym dom nie jest tylko efektownie wyglądającym miejscem do życia. W wielu krajach Europy zauważono, że przebywanie w nieodpowiednio wentylowanych budynkach mieszkalnych, bez względu na ich lokalizację czy kubaturę, ujemnie wpływa na homeostazę każdego mieszkańca. Według statystyk aż 25% ludności Europy cierpi na przewlekłą alergię – żyjemy w erze rozwoju chorób o podłożu alergicznym.

Wentylacja mechaniczna z rekuperacją to doskonały system służący do sprawnej wymiany zużytego powietrza na świeże i pozbawione szkodliwych związków chemicznych. Dodatkową korzyścią jest odzysk ciepła z tak zwanego „brudnego” powietrza, które podlega cyklicznej wymianie na nowe.