Korzyści wynikające z posiadania wentylacji mechanicznej z rekuperacją:

Zawsze świeże i odpowiednio podgrzane powietrze. Instalacja nawiewa nam tyle powietrza, ile potrzebujemy. Jeśli odwiedzą nas goście możemy zwiększyć ilość przepływającego powietrza poprzez zmianę biegu jednostki centralnej, tak by zawsze towarzyszył nam wysoki komfort życia.

Powietrze oczyszczone z pyłów zawieszonych, pyłków kwiatowych. W czasach panowania smogu każdej zimy nie jesteśmy skazani na jego wdychanie. Szeroki asortyment filtrów powietrza pozwala nam na uzyskanie idealnie oczyszczonego powietrza, usuwając nawet drobiny zawarte w dymie papierosowym. Rozwiązania wentylacji mechanicznej najpewniej docenią alergicy. W okresach pylenia drzew i kwiatów nikt nie musi obawiać się o swoje samopoczucie przebywając wewnątrz domu filtrowanego przy użyciu wentylacji mechanicznej.

Brak dobowych skoków temperatury, zachowanie zbliżonej temperatury w ciągu całej doby w okresie całorocznym. Skutkuje to dobrym samopoczuciem domowników.

Dom wolny od komarów i innych insektów gdyż nie ma konieczności otwierania okien.

Brak przeciągów występujących w klasycznej wentylacji podczas wietrzenia domu. Oczywiście w domu z mechaniczną wentylacją również mamy możliwość otwierania okien i w żaden sposób nie koliduje to ze sobą.

Mniejsze koszty ogrzewania domu. Ze względu na fakt, że centrala rekuperacyjna może odzyskiwać dla nas nawet 95% ciepła z wyrzucanego na zewnątrz powietrza przyjmuje się, że koszt ogrzewania domu może spaść nawet o 50%.

Zredukowane koszty budowy. Jeśli na wentylację mechaniczną zdecydujemy się odpowiednio wcześnie na etapie projektowania lub początkowej fazy realizacji naszego domu - możemy zmniejszyć znacząco inne koszty budowy. To znaczy rezygnujemy z budowy kominów wentylacyjnych i wywietrzników montowanych w oknach, które są już zbędne. Zredukować możemy również ilość otwieranych okien. Okna montowane na stałe, tzw. fixy ze szkleniem w ramie są znacznie tańsze od okien otwieranych. Posiadają przy tej samej powierzchni okna większą powierzchnię przeszklenia, są dużo trudniejsze do przeforsowania przez potencjalnego włamywacza, ale przede wszystkim mają lepszą charakterystykę energetyczną. Pozwoli nam to jeszcze więcej zaoszczędzić na ogrzewaniu w przyszłości. Zmniejszenie powierzchni grzejników czy skrócenie długości pętli grzewczych ogrzewania podłogowego możliwe po dopasowaniu projektu centralnego ogrzewania do dogodniejszych warunków pracy także wniesie nam spore oszczędności na etapie budowy. W przypadku zastosowania pompy ciepła również sama jednostka ze względu na niższe zapotrzebowanie na ciepło będzie mniejsza.

Szybsze odparowanie łazienki po gorącej kąpieli lub prysznicu. Ze względu na wyciągi montowane w tzw. pomieszczeniach mokrych następuje bardzo szybkie pozbycie się wilgotnego zużytego powietrza. Efektem jest np. suche lustro w łazience bądź brak skroplonej pary wodnej na oknach kuchennych podczas gotowania.

Rekuperacja odprowadzi nam również bardzo sprawnie niepożądane zapachy z toalety