Jaki rodzaj kanałów wentylacyjnych wybrać by zbudować wysokiej klasy instalację wentylacji mechanicznej.

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie, należy wykorzystać najlepsze cechy poszczególnych rozwiązań. Na rynku spotkać możemy różne systemy przewodów transportujących czyste oraz zużyte powietrze .

W zależności od gabarytów instalacji, warunków jakie muszą spełnić wybrać możemy spośród kilku typów przewodów wentylacyjnych plastikowych lub stalowych.

    • Przewód wentylacyjny Peflex.

Jest to jedno z najbardziej typowych rozwiązań do domu jednorodzinnego. Charakteryzuje się łatwością ułożenia, posiada małe kąty gięcia, dzięki czemu z łatwością ominiemy wszelkie przeszkody jak instalacja C.O. czy peszle elektryczne. Przewód peflex występuje w kilku średnicach – 50mm, 75mm, 90 mm średnicy zewnętrznej. Wewnętrzna ściana przewodu pokryta jest aktywnymi cząsteczkami srebra, które skutecznie uniemożliwiają rozwój bakterii i grzybów. Powierzchnia jest również antystatyczna i gładka, co zapewnia łatwy transport powietrza.

  • Kanały plastikowe.

    Tutaj można spotkać szeroki asortyment przekrojów i standardów w zależności od producenta. Do ich zalet na pewno można zaliczyć niewielkie rozmiary co pozwala nam na bezproblemowy montaż w warstwach izolacji stropu. Plastikowy kanał wentylacyjny o wysokości 50mm pozwoli nam przetransportować o wiele więcej powietrza niż rura o tej samej wysokości, wiec w przypadku ograniczonego miejsca będzie to najlepsze rozwiązanie.

  • Rury stalowe spiro.

    Z stalowych rur spiro również z powodzeniem możemy budować całe instalacje wentylacji nawiewno-wywiewnej, jednakże najczęściej wykorzystuje się je do transportu powietrza z czerpni do rekuperatora, z rekuperatora do wyrzutni i pomiędzy piętrami. W przypadku budowy całej instalacji rekuperacji zazwyczaj system zabudowywuje się płytami kartonowo-gipsowymi. Do kształtowania łuków w instalacji wykorzystuje się kolana 45 i 90 stopni. Każdy element z rur spiro należy przyciąć na odpowiednią długość, ew nadać odpowiedni kształt. Największą zaletą rur spiro jest ich ogniotrwałość, co w połączeniu z klapami przeciwpożarowymi pozwala na budowanie instalacji, gdzie istnieje konieczność dzielenia budynku na strefy.

  • Kanały wentylacyjne stalowe.

    Łączą one plusy rur stalowych spiro i kanałów plastikowych. Kanały stalowe również mogą być używane tam, gdzie istnieje konieczność budowy przegród ogniowych. W ich osiach zabudowywujemy klapy przeciwpożarowe, odcinające dopływ powietrza w razie wystąpienia wysokich temperatur. Kanały wentylacyjne stalowe tak jak plastikowe odpowiedniki są w stanie przetransportować więcej powietrza niż rury o tej samej wysokości, dlatego można je stosować w podziemnych garażach, czy sufitach podwieszonych pomieszczeń przemysłowych

  • Przewód termoflex.

    Izolowane przewody termoflex stoujemy tam, gdzie wykonać trzeba skomplikowane figury czy łuki z rury transportującej powietrze, a przekrój jest większy niż przewód peflex. Przewód termoflex można bardzo łatwo giąć. Izolowana rura flex nadaje się na krótkie odcinki do 3mb, wykazuje też duże tłumienie szumów w instalacji.