Osoby zastanawiające się nad zakupem działki budowlanej i budową domu powinny rozważyć sobie także między innymi kwestię czy rekuperacja jest nieodzownym elementem nowoczesnego domu. Okazuje się, że współczesne budownictwo przeszło rewolucyjne zmiany i coraz częściej stawia się nie tylko na jakość materiałów budowlanych, ale także na maksymalną troskę o zdrowie mieszkańców i oszczędności energetyczne.

Domy budowane w latach 70 i 80-tych XX wieku nie posiadały żadnych systemów odzysku ciepła ani sprawnej wentylacji. Ogrzewano je przy pomocy centralnego ogrzewania lub pieców, znajdujących się w każdym pomieszczeniu. Z kolei wentylacja w domu tradycyjnym z tamtych lat odbywała się wyłącznie za pomocą pionów wentylacyjnych o bardzo małej możliwości kontroli wymiany powietrza. Pozostawało otwieranie okien, ale w czasie ujemnych temperatur było to niemożliwe z racji szybkiego wychładzania pomieszczeń. Mieszkania z tamtego okresu czasu były budowane według norm bardzo odbiegających od tych obowiązujących aktualnie w Unii Europejskiej.

Ich mała kubatura i niska wysokość w połączeniu z wentylacją grawitacyjną nie zabezpieczały optymalnych warunków życia ich mieszkańcom. Należy dodać, że domy powstałe w latach 70 i 80-tych ubiegłego wieku wykazują zapotrzebowanie energetyczne przekraczające wartość 200 kWh. Oznacza to, że generują one duże straty energetyczne, a ich eksploatacja po dzień dzisiejszy jest bardzo kosztowna, a czasem i nieopłacalna. Warto podkreślić, że współczesne domy wznoszone metodami tradycyjnymi posiadają zapotrzebowanie energetyczne sięgające do znacznie mniejszej wartości niż 120 kWh.

Czy rekuperacja jest nieodzownym elementem nowoczesnego domu –
dlaczego budynki pasywne i energooszczędne powinny posiadać rekuperację?

Rekuperacja stała się nieodzownym elementem domów pasywnych i energooszczędnych, które zaczęły ostatnio powstawać obok budynków mieszkalnych tworzonych w sposób tradycyjny. Już za dwa lata będzie to trend obowiązujący we wszystkich krajach unijnych. Każdy dom określany jako energooszczędny jest tworzony z materiałów budowlanych o specjalnie dobranych parametrach izolacyjnych i posiada szereg rozwiązań architektonicznych jak również technicznych znacznie redukujących straty energii. Z kolei dom pasywny może funkcjonować bez ogrzewania. Ciepło odzyskiwane jest wówczas z powietrza lub przy pomocy energii słonecznej. Faktem jest, iż w tego rodzaju budynkach zapotrzebowanie energetyczne wynosi od 30 do 60 kWh (domy energooszczędne) i 15 kWh (domy pasywne). Aby uzyskać oszczędność energii w domach pasywnych i energooszczędnych stosuje się najlepsze rozwiązania izolacyjne. Oznacza to, że w pomieszczeniach nie mogą występować żadne przecieki powodujące ucieczkę ciepła z przestrzeni mieszkalnej. Każda osoba rozważająca budowę domu powinna wiedzieć, że w budynkach mieszkalnych o charakterze pasywnym i energooszczędnym należy zastosować jedynie taki system regulacji przepływu i oczyszczania powietrza, jakim jest wentylacja mechaniczna z rekuperacją.

Stwórz nowoczesny dom, który będzie komfortowy w użytkowaniu i niedrogi w eksploatacji

Nowoczesny dom powinien być niedrogi w eksploatacji oraz komfortowy w użytkowaniu. Oznacza to, że decydując się na dom pasywny lub energooszczędny, należy od razu pomyśleć nad systemem rekuperacji. Doskonałe połączenie, jakim jest wentylacja mechaniczna i rekuperacja zapewnia stałą wymianę zanieczyszczonego powietrza w każdym pomieszczeniu przez cały rok, a także możliwość odzysku ciepła z niego. Dzięki temu można cieszyć się dostępem do świeżego powietrza i równocześnie zmniejszyć wysokość swoich rachunków za ogrzewanie o około 25%. System rekuperacji cieszy się wielką popularnością zarówno wśród Niemców jak i innych mieszkańców Europy, którzy docenili zalety tego rozwiązania na długo przed tym zanim pojawiło się ono w Polsce. Nowoczesne polskie budownictwo, stawiające na wysoką energooszczędność, nierozerwalnie wiąże ją z rekuperacją, która według założeń i prognoz już za kilka lat stanie się koniecznym wymogiem w nowopowstających budynkach mieszkalnych.
Do nowoczesnych domów pasywnych i energooszczędnych nie można zastosować ani wentylacji grawitacyjnej, ani też kominowej ponieważ systemy te nie mają tutaj racji bytu. Najlepszym i słusznym rozwiązaniem jest wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła.